Persze nem csak bankok, hanem kiskereskedelmi boltláncok nevével is visszaélnek a csalók. Utóbbiak nevében nyereményjátékokat hirdetnek rendszeresen. Ebből lett elege a boltláncoknak. A Lidl és a Tesco a sorozatos csalások miatt emelte el a hangját és közzétett egy listát, melyben arra figyelmeztetnek, hogy érdemes kikerülni a csalókat. A Lidl közölte:
“Az utóbbi időszakban sajnos ismét több olyan #hamis Facebook és Instagram profilra hívtátok fel a figyelmünket, melyben a Lidl nevét, valamint logóját megtévesztési szándékkal használták fel, ezért összeszedtünk nektek néhány tippet ahhoz, hogy a jövőben biztosan elkerülhessétek a hamis oldalakat és átveréseket.
- Keresd a kék pipát! Ez jelzi azt, hogy a Facebook és az Instagram által hitelesített, ellenőrzött profilról van szó.
- Ha gyanús az oldal, ellenőrizd a nevét! Oldalaink hivatalos neve: Facebook – @LidlMagyarorszag; Instagram – @lidlhu
- Amennyiben úgy gondolod, hogy hamis oldallal, átveréssel találkoztál, jelentsd a Facebook vagy az Instagram felé, hiszen ezzel másokat is megvédhetsz attól, hogy csalás áldozatai legyenek.
- Ha egy oldaltól olyan személyes megkeresést kapsz, amire nem számítottál, semmiképp ne válaszolj/reagálj rá, amíg nem ellenőrizted a forrás hitelességét!"
Bár több hasonló tanács van a tescós listában, érdemes még egyszer megismételni azokat, hogy mindenki el tudja kerülni az átverést. A Tesco a következőket javasolja:
- " A Tesco soha nem kéri a vásárlók bankkártya-adatait a közösségi média felületeken keresztül, különösen nem adománygyűjtés vagy promóciós aktivitás céljából.
- Ha sms-ben vagy telefonon kér valaki személyes adatokat úgy, hogy korábban nem vettek részt egyetlen tescós nyereményjátékban sem, akkor az valószínűleg átverésről van szó. Ebben az esetben senki ne adjon meg semmilyen adatot!
- Gyanakvásra ad okot, ha magyartalan, helytelenül írott szöveggel érkezik egy megkeresés. Jó eséllyel ez is átverés.
- Mindig érdemes megnézni, hogy valóban egy hivatalos, valós, szabályos nyereményjátékról jött-e az értesítés, illetve a játék rendelkezik-e hivatalos részvételi- és játékszabályzattal! A Tesco mindig feltölti a szabályzatait a tesco.hu oldalra, illetve a boltlánc Facebook-oldalára is.
- Ha valaki bármilyen egyéb (online vagy nem online) felületen értesül a Tesco nevével jelzett nyereményjátékról, ellenőrizni kell, hogy a játék a Tesco oldalán szerepel-e. Amennyiben a vezető domain név eltér a tesco.hu-tól, az nem a Tesco Magyarország hivatalos weboldalán szereplő nyereményjáték, és valószínűleg hamis."
Tehát a legfontosabb jó tanács, akármilyen hitelesnek tűnik a “megkeresés”, jöjjön az akár egy banktól, boltlánctól vagy akármelyik cégtől, senki ne adja meg az adatait, pláne ne utaljon pénzt ismeretleneknek.
Ahogy fentebb szó volt róla, az ukrajnai háború is lehetőséget adott a csalóknak. Az Avast kiberbiztonsági cég például közölte, hogy csalók világszerte e-mailben kérhetnek a menekülteknek, a háborús területeken élők támogatására pénzt vagy kriptodevizát, Gyakran az e-mail feladójának "neve" összevissza számokból és betűkből áll, például "a5af-awad3". Más csalók pedig úgy próbálják megszerezni a gyanútlan netezők adatait, hogy "Ukrajna védelmében" úgynevezett terheléses támadásba (DDOs) szeretnék őket bevonni. A gyanútlan felhasználók adatait pedig megszerzik a "támadás" szervezői, akik valójában kiberbűnőzők.
A védekezéshez a fent említettek mellett érdemes figyelmesen átolvasni és betartani a Nemzeti Kibervédelmi Intézet adathalászat “elleni” tanácsait. A részletes anyag itt érhető el.
____________
Forrás:
Facebook
https://blog.avast.com/
https://nki.gov.hu/wp-content/uploads/2019/03/NKI-t%C3%A1j%C3%A9koztat%C3%B3-az-adathal%C3%A1szatr%C3%B3l-2018.09.13..pdf?utm_source=facebook&utm_medium=poszt&utm_campaign=kamuoldalak