Számítógépekkel vagy grafikus kártyákkal „bányásszák”, azaz számolják ki az egységeit a kriptovalutáknak – hangzott el a Kossuth Rádió Napközben című műsorában, ahol azt is megtudhatták, hogy sokan kipróbálnák azért a bitcoint vagy más nevű kriptovalutát, ha minél kevesebb rizikóval járna a használata.
Persze, aki nem bízik az internetben, annak ez a virtuális pénz sem fog előnyt jelenteni. Ugyan a web sötét oldalának egyik fontos eszköze még a kriptovaluták sokasága, de egyre inkább betüremkedik a valós, „offline” gazdaságba.
Ingatlan árultak kriptovalutáért
Debreceni Barnabás, egy magyarországi kriptovaluta-váltó cég alapítója, szakértő ismertette: a kriptovaluták, így a bitcoin is egy globális, nemzetek felett álló fizetőeszköz. Azzal, hogy nem megfogható, még lehet az e-mailhez hasonlóan lehet értékes a valós világban – tette hozzá. Egyelőre kétféle módon lehet a valós gazdaságba bevinni a kriptovalutákat: ha árut vagy ingatlant veszek vele, vagy pedig átváltja a hivatalos fizetőeszközökké.
A műsor elhangzásának időpontjában egy bitcoin egymillió forintot ér, de nem ajánlja a szakértő befektetési céllal, ugyanis nagyon hektikusan váltakozik az árfolyama. Addig, ameddig egy kriptovaluta a mindennapok részei lesznek, addig még hosszú idő is el fog telni – fejtette ki.
Adózási szempontból viszont már most valós az össze kriptovaluta, ugyanis árfolyam-nyereség estén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé teljesíteni kell az adózási kötelezettségeket.
Ajtón kopogtat az első magyar kriptovaluta
Bustya Attila, a korona mint az első Kárpát-medencei kriptovaluta alapítója a műsorban elmondta, mertek nagyot álmodni, és Székelyföldről az egész világ „meghódítására” törekszenek, annak a piaci résnek a kihasználásával, hogy a többi kriptovalutával ellentétben – amelyek egy befektetési céllal vannak forgalomban – egy reális fizetőeszközként lehessen használni az egész világon. Azaz mindennapi használatra tervezik, nem egy spekulációs eszközként –erősítette meg. Úgy véli, a régiós siker után majd a világsiker sem fog elmaradni.
Márciusig nem tudni az árfolyammal kapcsolatban nyilatkozni, de azt matematikai és mérnöki módszerekkel fogják meghatározni, de egy kriptokorona nem lesz 1000 euró – fejtette ki egy műsorvezetői kérdésre.
Szilágyi Nándor közgazdász szerint Romániában már lehet autót és lakást venni bitcoinért – szerinte az elterjedéséhez az nagy lökést adhat, ha minél több helyen fogják elfogadni, és erre nem kell sokat várni, mert egy év öt évnek fog számítani. Igaz, a bizalom az még hiányzik a bitcoin és a kriptovaluta mögül – fogalmazott egyértelműen, hogy még mi akadályozhatja az elterjedését.