Miközben beszél, a távozó cseppeken átvilágít a lézersugár, eközben az operatőr felveszi a távozó vízrészecskéket. Ezek után egy algoritmus kiszámolja a cseppek számát a részecskék által szétszórt fény mennyiségének megmérésével. A csapat 14 különböző maszkon is elvégezte a tesztet, ezek között egyszerű anyagokon, átlagos szájmaszkokon és egy professzionális N-95-ös maszkon is.
A tanulmány szemmel látható különbségeket mutatott ki a maszkok hatékonysága között, az N-95-ös nyerte a versenyt, utána sorban a 3 rétegű orvosi szájmaszk, végül pedig a különböző textilek.
"Miközben a szelep nem veszélyezteti a viselőt, veszélyeztetheti a viselőt körülvevőket", közölték a diákok alátámasztva az eredményekkel. "A professzionális N-95-ös maszk szelep nélkül messze túlteljesítette az összes többit.
A nyakunk köré csavart textilek csak megnövelik a fertőzés esélyét, mivel a részecskéket még jobban szétszórják. "Tekintettel arra hogy a kisebb részecskék a levegőben gyorsabban szállnak mint a nagyobbak, mivel utóbbiak gyorsabban esnek le, az ilyen maszkok használata kontraproduktív lehet", mondták a kutatók.

A folyamat kívülről nagyon high-tech-nek tűnhet, de meglepően alacsony költségvetésű. A kutatók elmondása szerint a lézer meg az optikai alkatrészek kevesebbe kerültek mint 200 dollár, kamerának meg egy átlagos mobiltelefon kamera is megfelel.
írta: Horváth Barnabás
Forrás: thenextweb.com