Van még tér a fejlődésre
A készpénz búcsúja azonban még nagyon távol. Magyarország hagyományosan készpénzszerető ország. Bár 2018 óta sok idő eltelt és jó eséllyel javult a helyzet, de egy akkori jegybanki elemzés jól mutatja, hogy sokan a készpénzben bíznak. Akkor a rendszeres vásárlásokat csak a magyarok 26 százaléka intézte elektronikusan, 28 százalékuk vegyesen, azaz elektronikusan vagy készpénzzel, 46 százalékuk viszont mindig készpénzzel fizetett.
Egy másik, frissebb MNB-s elemzés arra jutott, hogy a kisebb üzletekben továbbra is a készpénz a legnépszerűbb fizetési mód. A lakosság fele szívesebben fizetne elektronikusan, azonban van, hogy nincs rá lehetőség, vagy valamilyen más okból, például megszokásból, vagy a vásárlás összege miatt mégis a készpénzt választja. “2020 folyamán a pénztárgépeken lebonyolított tranzakciók csupán 22 százaléka történt kártyával, míg az MNB fizetési rendszerekről szóló jelentése alapján a számlafizetések kétharmada már elektronikusan kerül kifizetésre. A készpénzhasználat kiemelten jellemző a kisebb boltokban történő, napi rendszerességű vásárlások esetén, valamint a vendéglátóhelyeken, büfékben, bárokban, éttermekben történő fogyasztáskor is” - áll a jegybanki anyagban.
Egyre több helyen lehet kártyával fizetni
Az, hogy nem mindenhol volt elektronikus fizetésre lehetőség, például a kártyaelfogadásra alkalmas úgynevezett POS-terminál részben a készpénzes fizetést támogatta. A lehetőségek száma szerencsére növekedésben van, köszönhetően például annak, hogy 2021-től az online pénztárgéppel rendelkező kereskedőknek, üzleteknek kötelező terminált tartaniuk. Leegyszerűsítve muszáj biztosítaniuk a kártyás fizetés lehetőségét. Bár kötelező, mind a mai napig ki lehet kerülni ezt a dolgot.
Van példa arra: a kereskedő inkább készpénzt kér, mert azt állítja, hogy rossz a terminálja vagy épp nincs internet, amely kell a banki kapcsolat létrehozásához. Ez az állítás vagy igaz vagy nem, ellenőrizni nehéz.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a terminálok szaporodása látványos:
- 2015 végén 101 ezer POS-terminál működött az országban,
- 2019 végén már több mint 177 ezer,
- 2021 szeptemberében pedig 236 ezer.
Összességében a készpénz visszaszorítása folyamatban van, de a nyugdíjazásáról korai beszélni. A nemzetközi porondon azonban erre is van példa, legalábbis elméleti szinten. Az elektronikus fizetés egyik nagyágyúja, Svédország már a konkrét búcsút fontolgatja. A svéd jegybank szerint 2023 márciusára olyan alacsony lesz a készpénzes fizetések aránya - ami egyébként 6 százalékot jelentene -, hogy gyakorlatilag készpénzmentes gazdaságról lehetne szó. A 6 százalékos értékből is látszik, nem arról van szó, hogy mindenhonnan eltűnnek a bankjegyek, csak marginalizálódnak, és sok helyen pedig nem is fogják majd elfogadni azt. A svéd tanulmány egyébként 7 százalékban határozza meg azt a szintet, amely alatt már készpénzmentességről beszélhetünk, ettől még Magyarország messze van.
_________________
Forrás:
https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/penzugyminiszterium-keszpenz-pm-bankkartya.686466.html
https://www.mnb.hu/letoltes/vegso-2018-4-pdf.pdf
https://www.vg.hu/mnb/2022/01/a-lakossag-fele-szivesebben-fizet-ne-elektronikusan